Сладкарски тайни

Малки хитринки ...


  • За да не мажете с масло или олио тигана при пърженето на всяка палачинка, добавете в тестото за палачинки малко олио – една супена лъжица на един литър тесто.
  • За да върнете свежия вид и вкус на позасъхнали бисквити или кифлички, поставете ги върху тава и ги напръскайте леко с вода. Поставете тавата върху голям съд с вода и оставете за около пет минути във фурната. Парата ще върне свежестта им .
  • За да бъде дълго време сладкишът мек и пухкав, още докато е горещ, го покрийте с плътна суха кърпа. За да е вкусно тестото, докато печете сладкиш, не отваряйте вратичката на фурната първите петнадесет минути.
  • Когато правите сладкиш с извара, има опасност след изпичането той да спадне. Затова го извадете внимателно от фурната и проврете ножа между сладкиша и тавата. Обиколете тавата с ножа, без да се опитвате да вадите сладкиша.
  • За да не изсъхват бисквитите, най-добре е да ги съхранявате в глинен съд, покрит със салфетка, или в найлоново пликче. Когато печете руло, за да не се спука, направете няколко разреза.
  • Тестото ще се опече по-добре, ако оставите малко място върху тавата между тестото и стените й. За да получите златиста коричка върху тестени изделия, намажете ги пет минути преди да са готови с разбито яйце или жълтък.
  • Когато правите пай, за да не се получи долната част на пая влажна, сложете палачинки, които да поемат течността от плънката, и ще избегнете овлажняването.
  • За да направите ръб на пая или сладкиша с плънка, равномерно повдигнете краищата на тестото по периметъра на тавата, докато ги изравните с ръбовете й.
  • С помощта на поръсена с брашно вилица притиснете внимателно по кръга вътрешната повърхност на тестото. За да направите обикновено гребенче, повдигнете края на тестото на сантиметър и половина извън ръба на тавата.
  • Хванете с пръстите на дясната ръка външната част на края на тестото. Теглете към центъра с показалеца, като натискате по посока от центъра на тавата с палеца на лявата си ръка, за да получите V-образна форма. Повторете по целия ръб на сладкиша.

Как се прави шоколад?

Производството на шоколад е сложен и отнемащ време процес.  Ето стъпките през които  минава:
  • Процеса започва с бране на узрелия какаов плод
  • От тях се изваждат какаовите зърна заедно с целулозата с която са зрели и се оставят на слънце да ферментират.Най-добрият шоколад се полуава когато процеса на сушене е с продължителност седем  или повече дни . Съществуват технологии, при които процеса може да се ускори, но тогава получения шоколад в с по-лошо качество.
  •  След като изсъхнат какаовите зърна се изпичат. Времето за печене зависи от сорта и големината на зърната и  също както при кафето може да повлияе на аромата на шоколада.
  • Следва  пресоване на зърната, което отделя сърцевината от обвивката (все едно се бели ядка) и обвивките се изхвърлят.
  • Някои производители, след пресирането на зърната, изкуствено ускоряват процеса на алкализация на зърната с цел да подобрят аромата и цвета. Шоколатиерите, които правят най-качествения шоколад обаче разчитат на качеството на зърната и естествените процеси за аромат и цвят.
  • Следва смилане на  отделените от обвивката сърцевини на зърната. Те са с високо съдържание на какаово масло, затова  при покачването на температурата по време на мелене се превръщат в какаов ликьор( какаова маса). След достигане на  този етап следва охлаждане.
  • Тук производствения процес се разделя в зависимост от крайния продукт. За да се направи шоколад се отделя известно количесвто от ликьора, от останалото се извлича какаовото масло което е в него. Останалата полусуха маса се смила и за изходен продукт се получава добре познатото ни какао
  • Заделеното количество ликьор  се  смесва с какаовото масло за производство на различни видове шоколад както следват:
Само смесване на ликьор с какаово масло  – в зависимост от количествата   се произвеждат различните  видове шоколад:
               натурален/чист;тъмен/- с минимум 70% съдържание на какао
               млечен- с 30 % или повече % какао
               бял- само 30% или повече  % какаово масло
След което се добавя подсладител, най-често захар заради подобрение на вкуса. Доста често употребявана за подсладител е ванилията ( при масовото производство се използва изкуствена ванилия) . Като емулгатор се използва лецитин(обикновено със соев произход)  .
Шоколадът, който се произвежда за масова употреба обикновено съдържа по-малко какаова маса, а какаовото масло е заменено с растително или друго масло. Което автоматично прави продукта “нешоколад” . И би трябвало да се класифицира като сладкиш с шоколадов вкус.

Няма коментари:

Публикуване на коментар